Dostawa w ciągu 5 dni I Wysyłka 32 zł
wybierz swój samochód

Hamulec bębnowy to rodzaj hamulca, którego działanie polega na wytwarzaniu tarcia przez parę szczęk, które wywierają nacisk na wewnętrzną powierzchnię obracającego się bębna przymocowanego do piasty koła .

Do czego służą hamulce bębnowe?

Chociaż dzisiejsze samochody są zwykle wyposażone w hamulce tarczowe, nadal istnieją pojazdy wyposażone w hamulce bębnowe na tylnej osi.

Jak działają hamulce bębnowe

Jego działanie jest bardzo proste: po naciśnięciu hamulca uruchamiana jest pompa, która przetłacza płyn hamulcowy przez obwód, dzięki czemu układ hydrauliczny zostaje napełniony płynem.

Ciecz naciska na cylindry kół. Kiedy meloniki się otwierają, napędzają buty, co z kolei powoduje, że buty wysuwają się, oddzielając się od melonika.

Gdy szczęki otworzą się na zewnątrz, stykają się z bębnem hamulcowym, który obraca się w tym samym czasie, co koło. A dzięki temu tarciu na bębnie prędkość pojazdu zostaje zmniejszona lub nawet zatrzymana .

Zalety i wady hamulców bębnowych

Wysokie tarcie generuje ciepło, ponieważ jest to podstawa hamowania pojazdu.

Ponieważ jednak system nie ma zbyt dużej wentylacji, po długim i ciągłym hamowaniu może wystąpić efekt zanikania , w wyniku którego hamulce tracą skuteczność i nie są w stanie zatrzymać pojazdu .

Innym problemem, który może pojawić się z pewną częstotliwością z powodu hamulców bębnowych, jest blokowanie kół.

Przyczyną tego problemu byłby zatarty hamulec bębnowy, spowodowany oderwaniem się klocka od jego wspornika, uniemożliwiającym swobodne obracanie się koła.

Aby usunąć powyższą niedogodność należy wymienić obuwie lub zanitować stare, które oderwały się od podłoża.

Jednak nie wszystko jest wadą, ponieważ hamulce bębnowe są bardzo skuteczne, trwalsze od tarczowych, a także tańsze. To jest powód, dla którego samochody z niższej półki są nadal w nie wyposażane .

Ponadto, hamulce bębnowe są również wysoce zalecane do aktywowania hamulca ręcznego lub postojowego, ponieważ zapewniają lepsze hamowanie kół (zwłaszcza, gdy pojazd jest zatrzymany na pochyłej powierzchni).

Części hamulca bębnowego

Hamulce bębnowe składają się z następujących elementów:

  • Bęben : należy do obracającej się części hamulca, na którą wywierany jest nacisk ze szczęk. Ze względu na duże potrzeby w zakresie odprowadzania ciepła jest zwykle wykonywany z materiałów odlewanych.
  • Płyta hamulcowa : jest to płyta hamulcowa, na której zamontowane są stałe części hamulca.
  • Cylinder : jest aktywowany ciśnieniem hydraulicznym, aby aktywować ruch butów.
  • Ochraniacze : są to stalowe płyty w kształcie półksiężyca, na których zewnętrznej stronie znajdują się okładziny hamulcowe osadzone lub przynitowane do każdego klocka. Odpowiadają za wywieranie nacisku na bęben, gdy melonik je popycha.

Kup hamulce bębnowe w Endado

Jeśli musisz wymienić hamulce bębnowe w swoim samochodzie — albo dlatego, że są stare, albo z powodu awarii — w tej sekcji Endado znajdziesz najbardziej odpowiednie części do swojego pojazdu .

najlepsze marki Hamulec bębnowy